Kartais gyvenime ateina momentas, kai supranti – reikia betonuoti pačiam. Gal terasa įlinko, gal takelis prie namo atrodo apverktinai, o gal nusprendei, kad pats laikas lieti pamatą šiltnamiui. Ir tada kyla klausimas: kaip užmaišyti tvirtą betoną, kad jis laikytų ne vienerius metus? Ar tai padaryti sunku? Trumpas atsakymas – ne, jei žinai keletą svarbių dalykų.

Iš karto pasakysiu – betonas nėra tik „cementas ir vanduo“. Jei darysi atmestinai, gali gauti trupančią, greitai skilinėjančią masę, kuri neatlaikys nė vienos lietuviškos žiemos. Tad pasigilinkim į detales.

Ką reikia žinoti apie betono sudėtį?

Betonas susideda iš keturių pagrindinių ingredientų: cemento, smėlio, žvyro ir vandens. Bet proporcijos – čia visa esmė. Per daug vandens? Gaunasi minkšta, silpna masė. Per mažai cemento? Betonas bus trapus ir birus.

Standartinė betono proporcija atrodo taip:

  • 1 dalis cemento
  • 2 dalys smėlio
  • 3 dalys žvyro
  • vanduo (priklauso nuo situacijos, bet dažniausiai apie 0,5 dalies cemento kiekio)

Jei reikia itin stipraus betono, galima maišyti santykiu 1:2:2 (cementas, smėlis, žvyras). O jei betonuosi grindis ar pamatą, gali įmaišyti plastifikatorių – jis sumažina vandens poreikį, bet išlaiko betono takumą.

Ar būtina betono maišyklė?

Trumpai tariant – taip. Galima, žinoma, maišyti rankomis vonioje ar karutyje, bet patikėk, tai ne juokas. Jei reikia didesnio kiekio, be maišyklės neišsiversi. Jei neturi – čia padės betono maišyklės nuoma. Tai daug pigiau nei pirkti, ypač jei betonuoji tik vieną kartą.

Cemento maišyklės nuoma dažnai siūloma tiek trumpam laikui (pvz., vienai dienai), tiek ilgesniam. O ir naudotis ja nesunku – užpili ingredientus, įjungi ir lauki, kol viskas gerai išsimaišys.

Kaip tinkamai užmaišyti betoną?

Kai turi visus ingredientus ir maišyklę, pats procesas atrodo taip:

  1. Įjunk maišyklę – viskas turi vykti judesyje.
  2. Supilk pusę vandens – niekada nepradėk nuo sauso mišinio.
  3. Dėk cementą – jis pirmasis, nes kitaip blogai pasiskirstys.
  4. Suberk smėlį ir žvyrą – po truputį, kad maišyklė nesikankintų.
  5. Palaipsniui pilk likusį vandenį – stebėk, kad masė nebūtų nei per sausa, nei per skysta.

Pabaigoje betonas turi būti vientisas, be sausų gumulėlių, bet ir ne per skystas. Jei jis tarsi košė, per daug vandens – gali pridėti cemento ir smėlio.

Kaip patikrinti, ar betonas geras?

Yra toks paprastas triukas: paimi kastuvą su betonu ir pakreipi jį. Jei betonas lėtai slysta žemyn, viskas gerai. Jei bėga kaip sriuba – per skystas. Jei byra – per sausas.

Taip pat gali padaryti „kamuoliuko testą“ – suformuok rutuliuką iš betono. Jei jis laikosi formos, bet nėra pernelyg sausas, viskas tvarkoje.

Kiek laiko kietėja betonas?

Nepamiršk, kad betonas pasiekia pilną stiprumą tik po 28 dienų. Po paros jis sustingsta, bet dar nėra itin tvirtas. Jei orai karšti, reikia laistyti, nes per greitas džiūvimas sukelia įtrūkimus. Jei betonuosi rudenį ar pavasarį, kai naktimis šąla, pridėk antifrizo arba uždenk plėvele.

Svarbu: niekada nemaišyk per didelio kiekio vienu metu. Betonas pradeda kietėti greitai, ir jei nespėsi jo išlieti, teks išmesti. Geriausia maišyti tokį kiekį, kurį sunaudosi per 30–40 minučių.

O kas, jei vis tiek nepavyko?

Būna visko. Jei betonas išėjo per silpnas, jį galima sustiprinti impregnantais arba papildomai užlieti stipresnį sluoksnį. Jei trūko cemento – nieko nebepakeisi, bet kitą kartą žinosi.

Bet jeigu nori sutaupyti nervų ir laiko, verta iškart pasinaudoti maišyklės nuoma. Taip išvengsi bereikalingų klaidų ir pasidarysi viską greičiau.

O dabar pirmyn – užsimauk gumines pirštines ir pirmyn prie darbo!

Autorius Rasytojas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *